عفو بین‌الملل: طالبان احمد فهیم عظیمی و صدیق‌الله افغان را باید فوراً بدون قید و شرط آزاد کنند 

سازمان عفو بین‌الملل در پیوند به بازداشت احمدفهیم عظیمی و صدیق‌الله افغان، دو فعال آموزش دختران و همکاران تیم رباتیک دختران افغانستان گفته است که این دو تن به‌گونه‌ی «خود سرانه» بازداشت شده و طالبان باید آنان را «فوراً و بدون قید و شرط» آزاد کنند.
احمد فهیم عظیمی و صدیق الله افغان در ۲۵ میزان سال روان خورشیدی از دفتر شان در کارته چهار ناحیه سوم شهر کابل از سوی استخبارات طالبان  بازداشت شدند.
طالبان این دو فعال آموزش دختران را به‌اتهام همکاری در خروج تیم دختران رباتیک‌ از افغانستان و سازمان‌دهی تظاهرات‌ها علیه این گروه بازادشت کرده‌اند.
عفو بین‌الملل هم‌چنان گفته است که طالبان آقای عظیمی و آقای افغان را پس از ۷۲ روز از زندان ریاست ۴۰ استخبارات به زندان پلچرخی انتقال داده‌اند.
این نهاد افزوده است که احمد فهیم عظیمی و صدیق الله افغان که از محاکمه عادلانه محروم اند. طالبان در «اقدامی تلافی جویانه» آنان را تحت شکنجه و بدرفتاری‌های دیگر از جمله محرومیت از خواب و سلول انفرادی قرار دادند تا از آنان مبنی بر این که در برابر نظام طالبان کار می‌کنند، «اعتراف اجباری» بگیرند.
به گفته‌ی این سازمان، در جریان بازداشت آقای افغان و عظیمی لوازم شخصی آنان از جمله شش لپ‌تاپ، پاسپورت‌های آنان پول نقد، فلش حاوی مواد درسی، جواز کار و سایر اطلاعات مربوط به معلمان و شاگردان را کشف و ضبط کرده‌اند.
با این حال سازمان عفو بین‌الملل بازداشت این دو تن را «خلاف قوانین بین المللی حقوق بشر» خوانده و تاکید کرده است که آنان هر چه زودتر باید آزاد شوند.
در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://paigah-news.com/?p=10077

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

آخرین اخبار

یک مقام ارشد پولیس تخار در جمهوریت: در سال ۱۳۹۸ طالبان در تخار کاملا نابود شدند، مرکز مانع پاک سازی آخرین بقایای طالبان در درقد شد

یک مقام ارشد پولیس تخار در جمهوریت: در سال ۱۳۹۸ طالبان در تخار کاملا نابود شدند، مرکز مانع پاک سازی آخرین بقایای طالبان در درقد شد

یک مقام ارشد امنیتی تخار در دوره جمهوریت می‌گوید که در سال ۱۳۹۸ عملیات بزرگ نیروهای مشترک امنیتی در تخار...