روزهای تاریک و ماتم‌انگیز زنان افغانستان 

نویسنده: لاوین

افغانستان در ۱۵ آگست ۲۰۲۱، طی یک معامله‌ای به گروه طالبان سپرده شد. این کشور از نظر حقوق بشری و به‌خصوص حقوق زنان، تاریک‌ترین روزهای تاریخ خود را سپری می‌کند. در سال‌های اخیر زنان در افغانستان از طبیعی‌ترین و ابتدایی‌ترین حقوق شان از جمله، حق آموزش، کار، مشارکت سیاسی، آزادی، برگزاری تجمعات، اعتراضات و… محروم‌اند. اما پاسخ طالبان برای زنان بازداشت‌های خودسرانه، زندان، قتل و شکنجه‌ است. زن و مرد آزاد به دنیا آمده و از لحاظ حیثیت و حقوق اجتماعی باهم برابر اند. از این رو همه‌ی زنان حق دارند از زندگی اقتصادی دل‌خواه، آزادی در انتخاب شغل و امنیت شغلی برخوردار باشند و نمی‏توان آنان را مجبور به بردگی نمود طالبان بعد از تسلط بر افغانستان، سخت‌ترین محدودیت‌ها و محرومیت‌ها را بر زنان افغانستان اعمال نموده‌اند. طالبان، حق آزادی زنان را در تمام سطوح جامعه محدود ساخته‌اند علاوه بر آن، طالبان یکی از ابتدایی‌ترین و طبیعی‌ترین حق زنان یعنی حق آزادی رفت‌وآمد در جامعه را محدود کرده‌اند.
این در حالی است که بسیاری از زنان، شوهران و پدران خود را در جنگ‌ها و انفجارهای که توسط طالبان در بیست‌سال گذشته صورت گرفته بود از دست داده‌اند و هیچ محرم مردی در خانواده‌ی‌شان ندارند حالا همین زنان نان‌آور و سرپرست خانواده استند. سازمان‌های حقوق بشری و بین‌المللی هرچند که دیر شده، اما وقت آن است که یک عکس‌العمل واقعی از خود نشان دهند و دست به یک کار عملی بزنند، با گذشت هر روز از عمر این گروه، سقف محدودیت‌ها بر زنان بالاتر می‌رود. طالبان جز موضوع زنان هیچ ابزار فشاری مبنی بر به رسمیت شناخته شدن در دست ندارند، طالبان حقوق زنان را در بخش‌های مختلف برای نفع خودشان می‌دانند. مسایل زنان و آزادی‌های زنان یکی از موضوعات بحث برانگیز تاریخ و فرهنگ جهان است. اما زنان در افغانستان قربانی بازی های سیاسی می‌شوند و از زنان استفاده سیاسی می‌شود. افغانستان یک کشور مذهبی و مردسالار بوده ولی هیچ‌گاه در طول تاریخ آن زنان به اندازه امروز از حقوق شان محروم نبوده‌اند امروز نه تنها که از حقوق شان محروم هستند حتی خلاف دین، مذهب و عرف به عزت و عفت شان نیز دست اندازی می‌شود توسط این گرو جنایت پیشه.
در اخیر یکبار دیگر از سازمان ملل و سایر نهادهای حقوقی بشری و خاصتا نهادهای حامی زنان خواهش می‌کنیم صدای زنان مظلوم و زیر ستم افغانستان شوند و علیه این گروه جنایت پیشه اقدام عملی نمایند بیش از این نگزارند که زنان مظلوم افغانستان پامال خواسته‌های شوم این گروه شود.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://paigah-news.com/?p=10517

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

آخرین اخبار

یک مقام ارشد پولیس تخار در جمهوریت: در سال ۱۳۹۸ طالبان در تخار کاملا نابود شدند، مرکز مانع پاک سازی آخرین بقایای طالبان در درقد شد

یک مقام ارشد پولیس تخار در جمهوریت: در سال ۱۳۹۸ طالبان در تخار کاملا نابود شدند، مرکز مانع پاک سازی آخرین بقایای طالبان در درقد شد

یک مقام ارشد امنیتی تخار در دوره جمهوریت می‌گوید که در سال ۱۳۹۸ عملیات بزرگ نیروهای مشترک امنیتی در تخار...