ارسال مخفیانه موشک‌های دوربرد از سوی ایالات متحده به کی‌یف

مقام‌های آمریکایی روز چهار شنبه، ۵ ثور از استفاده موشک‌های بالستیک از سوی اوکراین برای اولین بار علیه روسیه خبر داده و گفتند که این موشک‌ها را ایالات متحده بطور مخفیانه به کی‌یف فرستاده است.

آسوشیتدپرس طی یک گزارش تازه در مورد جنگ میان اوکراین و روسیه گفته است که هفته‌ی گذشته یک فرودگاه نظامی روسیه در کریمه و مواضع نیروهای کرملین در یک منطقه‌ی اشغالی توسط این موشک‌ها بمباران شده است.

بُرد این موشک‌های جدید که می‌تواند مسافت ۳۰۰ کیلومتری را طی کند و اوکراین مدت‌ها در پی آن بود، تقریباً دو برابر موشک‌هایی است که ایالات متحده در اکتبر گذشته در اختیار کی‌یف قرار داد.

آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش داد که بایدن تحویل سامانه‌ی موشکی تاکتیکی دوربرد ارتش را در ماه فبروری تایید کرد و سپس در ماه مارچ، تعداد قابل توجهی از آن‌ها در بسته‌ی کمکی ۳۰۰ میلیون دالری گنجانده شد.

مقام‌های ایالات متحده تعداد دقیق موشک‌های ارسال‌شده در ماه گذشته را مشخص نکرده‌اند.

تحویل مخفیانه موشک‌ها به کی‌یف در حدی بود که حتی قانون‌گذاران آمریکایی و سایر مقامات این کشور در روزهای اخیر خواستار ارسال تسلیحات به اوکراین شده اند، بدون هیچگونه اطلاع قبلی از اینکه تسلیحات لازم را کی‌یف از سوی ایالات متحده دریافت کرده است.

ایالات متحده پیش از این به‌دلیل نگرانی از تشدید جنگ و استفاده از این موشک‌ها برای حمله به عمق خاک روسیه، در برابر ارسال آن‌ها به اوکراین مقاومت کرده بود. اما کاخ سفید می‌گوید اکنون زمان مناسب برای ارائه‌ی آن‌ها فرارسیده، زیرا به اوکراین کمک می‌کند.

مقام‌های اوکراین به‌طور علنی دریافت یا استفاده از این موشک‌ها را تأیید نکرده‌اند، اما ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین ضمن سپاس گزاری از کنگره برای تصویب لایحه‌ی کمک‌های جدید در روز سه‌شنبه (۴ ثور)، در ایکس نوشته است: قابلیت‌های دوربرد، توپخانه و پدافند هوایی ابزار بسیار مهم برای ایجاد صلح خواهد بود.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://paigah-news.com/?p=11960

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

آخرین اخبار

یک مقام ارشد پولیس تخار در جمهوریت: در سال ۱۳۹۸ طالبان در تخار کاملا نابود شدند، مرکز مانع پاک سازی آخرین بقایای طالبان در درقد شد

یک مقام ارشد پولیس تخار در جمهوریت: در سال ۱۳۹۸ طالبان در تخار کاملا نابود شدند، مرکز مانع پاک سازی آخرین بقایای طالبان در درقد شد

یک مقام ارشد امنیتی تخار در دوره جمهوریت می‌گوید که در سال ۱۳۹۸ عملیات بزرگ نیروهای مشترک امنیتی در تخار...