معاون دبیرکل سازمان ملل: جامعه جهانی دیگر‌ امیدی از طالبان ندارد

مارتین گریفیتس، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ‌کننده کمک‌های اضطراری به‌تازه‌گی گفته است که طالبان بر تعهدات‌شان در زمینه تامین حقوق بشر عمل نکرده‌اند و جامعه جهانی دیگر امیدی از این گروه ندارد.
گریفیتس روز سه‌شنبه، ۱۵ جوزا، در افتتاحیه‌ی نشست توجیهی شورای امنیت گفته است که طالبان پس از تسلط دوباره‌شان بر افغانستان، تعهداتی را در مورد تامین حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان به جامعه جهانی سپرده بودند. اما به این تعهدات‌شان تاکنون عمل نکرده‌اند.
معاون دبیر کل سازمان ملل متحد افزوده است که من از طرف دبیر کل به کابل رفتم تا به حاکمان جدید (طالبان) صحبت کنم. یک عمر در افغانستان به این صورت کار کرده بودم. ما در آن زمان امیدهایی داشتیم، در واقع تعهدات کتبی داشتیم که چگونه می‌توانیم با طالبان پیش برویم. اما اکنون این امیدها از بین رفته است.
او تصریح کرده است که طالبان طی بیش از دو سال گذشته یکی پس از دیگر دستوراتی را علیه زنان و دختران در افغانستان صادر کرده‌اند.
گریفیتس که ماموریت‌اش در اخیر ماه جاری میلادی به پایان می‌رسد، خاطرنشان کرده است که جامعه جهانی به نماینده‌گی از مردم افغانستان روی مسایلی زیادی با طالبان به توافق نرسیده است.
گفتنی است که گروه طالبان پس از تسلط دوباره‌شان برافغانستان، ده‌ها دستور تبعیض‌آمیز و زن‌ستیزانه را علیه زنان و دختران در کشور صادر کرده‌اند. این گروه در کنار محرومیت زنان و دختران از حق آموزش، زمینه کار را از آنان گرفته و آنان را از اجتماعات حذف کرده‌اند.
در آخرین مورد، ریاست عمومی اداره امور گروه طالبان گفته است که براساس فرمان ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر این گروه معاش تمام کارمندان زن افغانستان پس از این پنج هزار افغانی تعیین شود.
در مکتوبی که روز گذشته (دوشنبه، ۱۴ جوزا) به دسترس رسانه‌ها قرار گرفته است، در آمده که تمام کارمندان زن که در زمان حکومت پیشین مقرر شده‌اند و اکنون نیز به وظایف‌شان ادامه می‌دهند، معاش یکسان داده شود.
این مکتوب به امضای نورالحق انور، سرپرست ریاست عمومی اداره امور صادر شده است.
این در حالی است که نهادهای حقوق بشری و جامعه‌جهانی بارها از روی‌کرد گروه طالبان در برابر زنان افغانستان انتقاد کرده‌اند و گفته‌اند که طالبان در پی‌ سرکوپ و حذف زنان‌اند. به‌رغم نگرانی جامعه جهانی و نهادهای حقوق‌بشری مبنی بر نقض حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان از سوی گروه طالبان، این گروه در سیاست‌ها و روی‌کردهای زن ستیزانه‌شان تغییری نیاورده‌اند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://paigah-news.com/?p=12623

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

آخرین اخبار

روزنامه بین المللی دکن هرالد: تجهیزات بجا مانده از آمریکایی‌ها در افغانستان به گروه‌های تروریستی در منطقه به فروش می‌رسد

روزنامه بین المللی دکن هرالد: تجهیزات بجا مانده از آمریکایی‌ها در افغانستان به گروه‌های تروریستی در منطقه به فروش می‌رسد

در پی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، تعداد زیادی از تجهیزات و تسلیحات پیشرفته آمریکایی به دست طالبان افتاده است....

کرنیل امام دوم در نقش هیبت الله