سازمان ملل متحد: طالبان دست‌کم ۷ هزار مدرسه ایجاد کرده اند

دبیر کل سازمان ملل متحد در تازه ترین گزارش سه ماه‌اش در باره افغانستان گفته که طالبان ۶ هزار و ۸۳۶ مدرسه برای مردان  و ۳۸۰ مدرسه برای دختران در افغانستان ایجاد کرده اند. در گزارش آمده که در سه ماه اخیر طالبان هفت مدرسه تازه به شمول یک مدرسه برای دختران ایجاد شده است.

در گزارش آمده است که از ۱۰ عقرب تا ۱۵ دلو امسال، حداقل ۲ هزار و ۴۶۴ تن از مدرسه‌های طالبان فارغ شدند و از این میان، برای نخستین بار، ۱۲۸ دختر نیز از این مدرسه‌ها فارغ شدند.

در گزارش دبیر کل سازمان ملل متحد همچنان آمده که دستور استخدام ۱۰۰ هزار استاد مدرسه تا آخر سال گذشته میلادی، از سوی رهبر طالبان صادر شده که تاریخ ۹ جدی، ۹ هزار استاد در قندهار استخدام شده و در سایری استان‌ها روند استخدام هنوز دوام دارد.

دبیر کل همچنان گفته که طالبان به همه ریاست‌های معارف هدایت داده تا نصاب آموزشی برای سال آینده خورشیدی را تغییر دهند و بر اساس این دستور، مضامین مانند آموزش مدنی، خوشنویسی، مهارت‌های زندگی و زبان‌های خارجی غیر از عربی کاهش داده شده و یا حذف می‌شوند و در مقابل مضمون‌های اسلامی بیشتر می گردد.

بر بنیاد این گزارش روند ایجاد مدارس در سراسر افغانستان از سوی طالبان هنوز دوام دارد.

این در حالیست که شماری از های نهاد های بین المللی و کارشناسان در افغانستان از افزایش مدرسه سازی توسط طالبان نگرانی کرده و گفته اند که در این مدارس کودکان آموزش های تروریستی می بینند که میتواند در آینده نزدیک امنیت منطقه و جهان را تهدید کند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://paigah-news.com/?p=10861

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

آخرین اخبار

یک مقام ارشد پولیس تخار در جمهوریت: در سال ۱۳۹۸ طالبان در تخار کاملا نابود شدند، مرکز مانع پاک سازی آخرین بقایای طالبان در درقد شد

یک مقام ارشد پولیس تخار در جمهوریت: در سال ۱۳۹۸ طالبان در تخار کاملا نابود شدند، مرکز مانع پاک سازی آخرین بقایای طالبان در درقد شد

یک مقام ارشد امنیتی تخار در دوره جمهوریت می‌گوید که در سال ۱۳۹۸ عملیات بزرگ نیروهای مشترک امنیتی در تخار...