رحمت‌الله نبیل: دادگاه عالی طالبان نه دادگاه، بل‌که مدرسه حقانیه اکوره ختک است

به‌دنبال اعلام عید قربان از سوی دادگاه عالی گروه طالبان، رحمت‌الله نبیل رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان گفته است که این دادگاه عالی نیست، بلکه مدرسه حقانیه اکوره ختک است.
رحمت‌الله نبیل روز شنبه، ۲۶ جوزا، در صفحه ایکس‌اش نگاشته است که فرهنگ و تاریخ افغانستان در گرو یک گروه عقده‌ای، واپس‌گرا و با افکار گندیده قرار گرفته است.
دادگاه عالی گروه طالبان بر خلاف عربستان سعودی، روز یکشنبه را عرفه و روز دوشنبه را اول عید قربان تعیین اعلام کرده است.
رحمت‌الله نبیل افزوده است: «زمانی‌که یک جغرافیا، یک فرهنگ و یک تاریخ در گرو یک گروه عقده‌ای، واپس‌گرا، گندیده فکر و نیابتی قرار می‌گیرد، نمی‌شود توقع بیشتری از این‌ها داشت.»
گفتنی است مدرسه حقانیه که به آموزشگاه نیروی‌های افراطی مشهور است در شهر اکوره ختک ایالت خیبرپختونخواه پاکستان موقعیت دارد. اکثریت رهبران طالبان در این مدرسه آموزش دیده‌اند.
چندین سال می‌شود که مدرسه‌ی حقانیه مرکز آموزش شمار زیادی از پاکستانی‌ها و افغانستانی‌های مهاجر به شمار می‌رود. شماری از شاگردان این مدرسه به افغانستان برگشته و علیه نظام پیشین جنگیده‌اند.
این در حالی است که راشد‌الحق سامی، یکی از مسوولین مدرسه‌ی حقانیه چندی پیش در گفت‌و‌گو با نیویارک‌تایمز گفته بود، از این‌که طلاب این مدرسه حاکمان فعلی افغانستان هستند، احساس افتخار می‌کند.

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

لینک کوتاه خبر:

https://paigah-news.com/?p=12789

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

آخرین اخبار

روزنامه بین المللی دکن هرالد: تجهیزات بجا مانده از آمریکایی‌ها در افغانستان به گروه‌های تروریستی در منطقه به فروش می‌رسد

روزنامه بین المللی دکن هرالد: تجهیزات بجا مانده از آمریکایی‌ها در افغانستان به گروه‌های تروریستی در منطقه به فروش می‌رسد

در پی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، تعداد زیادی از تجهیزات و تسلیحات پیشرفته آمریکایی به دست طالبان افتاده است....

کرنیل امام دوم در نقش هیبت الله